Türkçe | English | Deutsch
Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu Anasayfa

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu-MMAG

sayfasına hoşgeldiniz


Araştırma Grubumuz ağırlıklı olarak, ileri teknolojide kullanılabilecek ilginç yapısal ve manyetik özellikler gösteren malzemelerin üretimi ile fiziksel ve yapısal karakterizasyonu üzerine çalışmaktadır.


Prof. Dr. Yalçın Elerman'ın, Bilim Akademisi Derneğinin 24/11/2012 tarihinde yapılan Genel Kurulunda Bilim Akademisi Derneği asli üyeliğine davet edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.


a

Avrupa Birliği'nin, nanoalaşımların özellikleri ve uygulamaları üzerine düzenlemiş olduğu "Nanoalloys as Advanced Materials: From structure to Properties and Applications" isimli toplantı, 19-21 Kasım 2012 tarihinde Antalya'da gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda üniversitemizi Fizik Mühendisliği Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu'ndan Prof. Dr. Yalçın Elerman temsil etmiştir. Prof. Elerman bu toplantıda uygulanan nanoteknolojik yöntemlerin manyetik malzemelerin yapısal ve manyetik özelliklerine etkisi konulu bir konferans vermiştir.


 

a

Üniversite Sanayi İşbirliği konferansı 17.11.2012 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Aselsan ile birlikte projesi olan çeşitli üniversitelerden bilim insanlarının katıldığı toplantıdan üniversitemizi Fizik Mühendisliği Bölümü, Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu'ndan Prof. Dr. Yalçın Elerman temsil etmiştir.

Üniversite sanayi işbirliğinin daha ileri götürülmesinin amaçlandığı bu toplantıda Yalçın Elerman geleceğin teknolojileri ve bunların savunma sanayinde kullanılması üzerine bir konuşma gerçekleştirmiştir.


YENİ

Araştırma Grubumuzda 2009 yılında geliştirmiş olduğumuz manyetik soğutma teknolojisinde büyük önem sahip olan CoMn0,9Fe0,1Ge malzememiz ile ilgili Dünya patentimiz WIPO WO 2012/098017A1 numarası ile yayınlamıştır.


EN YENİ HABERLER
  • Rusya Saratov Devlet Üniversitesi ile ortaklaşa yürttüğümüz, TÜBİTAK ve Rusya Temel Araştırma Vakfı (RFBR) projemiz son aşamasına gelmiştir. Projemizin bilime katkısı şu anda 2 SCI makalesidir.

  • Bu yıl Dünya Manyetik Soğutucu Konferansı 17-21 Eylül tarihlerinde Fransa'nın Gernoble kentinde düzenlenmiştir. Grubumuz bu konferansa:

1. The Influence of Annealing Processes on the Structural, Magnetic and Magnetocaloric Properties of CoMn0,95V0,05Ge

O. Tozkoparan, O. Yıldırım, E. Yüzüak, İ. Dinçer, E. Duman, Y. Elerman

 

2. The Structural, Magnetic and Magnetocaloric Properties of CoMn1-xTixGe Alloys

O. Yıldırım, O. Tozkoparan, E. Yüzüak, E. Duman, İ. Dinçer, Y. Elerman

 

3. The magnetic and magnetocaloric properties of bulk and nanostructured CoMnGe0,95Ga0,05

Y. Elerman, E. Yüzüak, G. Durak, İ. Dinçer

başlıklı çalışmalar ile katılmıştır.Haberler
   Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü, 06100 Tandoğan -ANKARA
   Tel: + 90 312 212 67 20 - 3510
Ankara Üniversitesi Logosu
Tasarım ve Yazılım: Yiğit Serin