Türkçe | English | Deutsch
Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu Anasayfa

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Laboratuarımız

Laboratuarımız dünya standartlarında bir manyetik malzeme laboratuarı olup, ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

MMAG Lab.pdf

Tarihçe:

Araştırma Laboratuarımız, 1950’lilerde İsveçli Fizikçi Prof. Dr. Harald PERLITZ tarafından ‘X-Işını Kristalografi Laboratuarı’ olarak kurulmuştur. Bu laboratuarda, birçok ünlü Kristalograf Prof. PERLITZ’in yanında yetişmiştir ve 1990’ların sonuna kadar yaklaşık 100 tane Y.Lisans ve Doktora tez çalışması tamamlanmıştır. 

Laboratuarımızın alt yapısı 1998 yılında kristalografiden manyetizmaya dönmüştür. Laboratuarımız, manyetik malzemeleri hazırlamak ve onların yapısal-manyetik özelliklerini incelemek için yeniden düzenlenmiştir.

Bu yeni yapılanmadan sonra grubumuzdaki bilimsel araştırmalar ağırlıklı olarak ileri teknolojide kullanılabilecek ilginç yapısal ve manyetik özellikler gösteren malzemeler üzerine yoğunlaşmıştır.

Laboratuarımızda malzemeler çeşitli yöntemler kullanılarak üretilebilmektedir. Uygulanan çeşitli ısıl işlemler ve komposizyon değişiklikleri ile bu malzemelerin manyetik özellikleri geliştirilebilmektedir.

Araştırma konularımız:

 ·        Manyetik Malzemeler

 ·        Manyetokalorik Etki Gösteren Malzemeler

 ·        Bor Tabanlı Manyetik Malzemeler

 ·        Nanomanyetizma

 ·        Spintronik

 ·        Manyetik Soğutma

 ·        Şekil Hafıza Alaşımları

ana başlıkları altında özetlenebilir.

   Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü, 06100 Tandoğan -ANKARA
   Tel: + 90 312 212 67 20 - 3510
Ankara Üniversitesi Logosu
Tasarım ve Yazılım: Yiğit Serin